Mahidevran o Hurrem

15. května 2015 v 22:07 | Alžběta T. |  Memoáry Mahidevran Sultán
Upozornění:
Tohle nebylo v seriálu. Je to opět má práce.

V roce 1580 v Burse ve staré vile žila žena nesoucí jméno Mahidevran. Bílé vlasy, černý šat, vrásky na tváři, hnědé smutné oči. Taková kdysi nebyla. Vždy pobývala v tomhle pokoji, byl zde krb. Plameny onoho krbu jí ohromovali. Dnes, ale seděla u stolu a psala. Psala své memoáry. Vzpomínala, vracela se do časů, kdy byla mladá a nesnesitelně naivní, hloupoučká, jak s oblibou pravila. Některé chvíle jí teď, s odstupem času, připadaly komické. Bylo to zvláštní. Mnoho let uběhlo. Mnoho jar, lét, zim. Musela uznat, že čas letí rychleji, než si člověk dokáže představit. Ona byla jedna z mála, která ještě pamatovala vládu Sultána Suleymana. Byla mu blíž, než si kdokoliv dokázal představit. Porodila mu syna, byla jeho láska. Nyní vzpomínala na ženu, která jí vzala muže bez jeho návratu, navždy, bez vysvětlení. Její sokyně, nepřítelkyně. Nyní psala o ní. O Hurrem.
"Každý člověk narazí na jednu překážku. Tou mojí byla žena jménem Hurrem. Radostiplná pro Sultána Suleymana, ale ne pro nás ostatní. Žena půvabná, chytrá a moudrá. Měla více nepřátel a s údivem a úctou musím uznat, že všechny do jednoho porazila. Ohnivá, divoká, arogantní, chladná, ale někdy proklouzlo před ostatními její zlaté srdce. Její duše lačnící po vědomostech. Nikdy mi nic neodpustila, ale vše se změnilo, kdy měla poznat dotek smrti. Vzpomínám na ní, a však ne s nenávistí. Je k neuvěření, že zrovna tato slova píši. Byla mým nepřítelem, chvíle nebyly moc radostné. Probrečela jsem díky ní mnoho nocí a ona se smála a tančila radostí, nad tím, že můj muž s ní tráví chvíle. Byla jeho manželka. To uznávám, nikdy jsem jí nebyla. Neudržela jsem se, tak dlouho na vrcholu jako ona. Ale nikdy nezapomenu na jedno z toho… na její oči. Na její zelené hluboké oči, v kterých se člověk topil, když roztál. Vždy, když jsem se do nich podívala, zavřela bránu do své duše. Jen u svých nejbližších jí měla otevřenou. Její oči měly sílu, bojovnost, kterou by jí záviděl snad každý, kdo by jí potkal. Její výraz vždy značil chlad, ale byla sluncem. Středem harému. Vždy když vstoupila, ať již byla otrokyně či Sultánka vždy byla středem pozornosti. Smála se, místo, aby plakala, svůj vztek však neskrývala, jenom bolest dokázala svázat do svého srdce a nikoho nepouštěla, kromě svých vyvolených. Prožila si utrpení a však… nevzdala to. Možná tohle právě Suleymana očarovalo. Poznával to v ní.
Byla bojovná, bezohledná a především zajímavá bytost, o kterou se každý musel zajímat. Nebylo konkubíny, eunucha, kterého by nedokázala upoutat pozornost na sebe. Nebylo nikoho, kdo by nepřehlédl její smích, její oči, její kouzlo osobnosti, kterým vládla. Byla nedotknutelná a to bylo něco, co jí nikdo nedokázal vzít."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 minette minette | 18. srpna 2015 v 22:06 | Reagovat

Hm, zajímavé... Co se týče Hürrem, ráda ji přirovnávam ke Kleopatře, v tom smyslu, že kromě toho, že obě byly sice ne moc hezké, ale zato okouzlující a vzdělané, o nich vím jen málo. Tak třeba o Marii Terezii je mi jasné, že byla přísna matka a panovnice, že byla poněkud prudérní, ačkoli s manželem měli dost vášnivý vztah po celý život, že byla velice praktická a aktivní, že se nepohodla se svým nejstarším synem... Takovéto detaily o těch dvou nevíme. Je možné, že Hürrem byla inspirátorka a že Süleymanovi v něčem radila - ale v čem? A co její záliby, její osobnost?Podle všeho byla docela veselá, tak se to traduje, zejména podle její přezdívky, ale detaily nevíme, dokonce není jasné ani to, co si myslela o svém manželi! Na jednu stranu to z ní (jakož i z Kleopatry, u které je jisté jenom to, že byla suverénní a docela schopnou panovnicí) dělá vděčný objekt historických fikcí, protože si nikto nemuže říct že "taková nebyla, tohle svědectví o dokazuje", na druhé strane je to podle mně škoda, protože pak je o ní možné říct to nejhorší, aniž by jí člověk mohl bránit nějakými fakty...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama