Sümbül Agha

4. ledna 2015 v 20:04 | Alžběta T. |  Velkolepé století
Sümbül seděl ve svém pokoji ještě dlouho poté, co odešla Hürrem Sultán. Vyslechla jeho příběh. Příběh, který nemá ještě svůj konec. Příběh, který ještě sám píše. Nepamatoval si své rodiče, své pravé jméno, ale jak chutná být chlapec, který žil v dětské radosti plné fantazie a her ano. Pamatoval si ty časy, které se mu navždy vryly do paměti, do jeho bolavé a citlivé duše. Jako malý zažil příliš bolesti, na které není dítě v jeho věku připravené. Ten den, kdy stal se eunuchem, který nebude mít dítě, ženu, svobodu. Seděl zde a slzy bolesti, křivdy, ale také štěstí z nově nabité svobody mu tekly po jeho stárnoucím obličeji. Vzpomínal na koníka se kterým si hrál. Daleko od Osmanské říše, daleko od paláce, který se stal později jeho domovem. Vzpomíná na to, kdy všechno začalo. Přijal jméno Sümbül. Přijal život muslima. Pracovníka v harému. Zažil mnoho bojů dívek o Sultánovu přízeň. Byl svědkem vražd, podvodů. Sám se stal mazaným hráčem. Svou truhlu plnou bolesti zavřel, místo, aby plakal smál se. Vykouzlil děvčatům úsměv. Jeho humor byla zbraň proti trvdým otázkám, proti vzpomínkám.
Vracel se zpátky v čase. Cizí muži dali mu sladkost. Získávali si důvěru malého chlapce, který se stal další jejich oběť. Jeden z nich mu přikryl pusu, aby nevydal ani hlásku. Jak strašné utrpení na malého chlapce čekalo.
Byl položen na stůl v potemnělé místnosti. Lékař - chirurg zabiják připravil se ke svému krutému dílu. Zbavit mladému chlapci jeho mužství. Dítě drželi dva muži, dali mu šátek do pusy, aby příliš nekřičel. Chirurg zabiják nůž dával do ohně, aby rozžhavil jeho ostří. Chirurg po chvilce se blížil k ležícímu chlapci, který v duchu volal svou matku, svého otce. Řezy byli hrubé, ostrá bolest zavalila celým tělem chlapce. Bolest nepředstavitelných rozměrů. Chlapec se díval na spoušť, krev a moč tekla z rány. Chirurg zabiják začal dezinfikovat místo, tak strašně a nepředstavitelně to pálilo. Zašil mu jeho ránu tak, aby mohl chlapec se později vymočit. Zacpal otvor, aby zadržel ještě pořád stékající krev a moč. Chlapec, omdléval, tu bolest nedokázal již vydržet, z dálky slyšel chirurga. "Povedlo se." Z poloviny jeho těla ho ponořili do vody, aby se tělo uklidnilo, zchladilo.
Hlídali ho každý den, zda se rána nezahnisala. Naštěstí, nebo bohužel?? Se nic takového nestalo. Mnoho, ale jiných takové štěstí neměli. Přijal nové jméno, nové náboženství, začal se učit jiným zvykům. Sümbül Agha se dostal do paláce Topkapi. Do sídla Osmanské říše za vlády Sultána Selima I. Otrok, eunuch, byl oblíbený u dívek. Učil je a jako jediný jim porozuměl. Dokázal být krutý a vypočítavý, vychytralý, veselý. Díky harému získal velké zkušenosti i velmi humorné či pochmurné historky. Mohl by vyprávět. Vstoupila Alexandra, ruská otrokyně z Rutenie. Byl snad u každého kroku v jejím životě v paláci. Její příchod, doprovodil jí tu noc, kdy poprvé stoupila do komnaty Sutlána Suleymana - nástupcem Sultána Selima. Byl u toho, kdy byla zbitá od manželky Sultána Mahidevran, kdy poprvé rodila. Zažil její úspěchy, její prohry a zlobu. Vždy možná nestál při ní, ale byl pak o to nejlepší společník, spojenec, služebník. Smutný příběh.. pomyslel si, ale měl i dobré vzpomínky, na které se mohl usmát a prosvítilo jeho smutnou a šedivou duši. Zvedl hlavu, seděl pořád na posteli ve svém pokoji. Ano, je Sümbül Aga, pán humoru, služebník Haseki Hürrem Sultán. Muž, který svůj příběh píše dál.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama